Електронски факултет у Нишу, Универзитет у Нишу

goci

Горан Токић - програмер и администратор мреже

Историјат

Рачунски центар је на Електронском факултету основан 1971 године. У то време је у центру постојао само компјутер IBM 1130 који је омогућио значајан напредак у истраживачком раду и стицању првих програмерских знања на Електронском факултету.

Неколико година касније Факултет је покушавао да купи нови, бољи и снажнији компјутер. 1983. године је обезбеђен нови компјутер Honeywell DPS 6/92. Две собе са терминалима, по осам у свакој, омогућавале су боље услове за рад и већи број корисника. Променљив диск већег капацитета, магнетне траке, брз линијски штампач, плотер за А1 формат и остала опрема омогућили су много удобнији рад на компјутеру.

Употребa персоналних IBM компатибилних компјутера ( PC-CT, PC-AT), као и набавка снажних радних станица и других компјутера (MicroVAX 3400, IRIS INDIGO, DEC Station 5000, HP Apolo, Iris Indy, итд.) омогућили су да се истраживачки рад врши у лабораторијама.

Последњих неколико година пројектована је факултетска компјутерска мрежа, у почетку у неколико лабораторија и кабинета. 1995 године су све лабораторије и кабинети повезани у јединствену мрежу Факултета која је део Јунис мреже. Iris INDY је главни, док су горе поменути компјутери локални сервери у мрежи. Све наставно и ненаставно особље на Факултету може да употребљава е-mail и остале мрежне сервисе ( Anonymous FTP, Gopher, WWW, WAIS).

Инфраструктура

Примарна делатност рачунарско-информационог центра Електронског факултета у Нишу јесте обезбеђивање техничких предуслова за рад научно-образовног кадра на Факултету, обезбеђивање мрежне инфраструктуре, обезбеђивање интернет везе и одржавање серверске инфраструктуре и радних станица које су у домену центра.

У протеклих 5 година сама мрежна инфраструктура Електронског факултета повећала се неколико десетина пута. Развучено је неколико километара каблова кроз Факултет. Са 6 управљивих свичева који су постојали 2005. године, Факултет сада има неколико десетина управљивих свичева произвођача као што је: CISCO, 3 COM, Allied Telesyn, рутера марке CISCO последње генерације, MicroTik, и разне мрежне опреме ниже класе која је инсталирана како у новој тако и у старој згради Електронског факултета. Поред активне и пасивне мрежне опреме, Факултет поседује и систем за мониторинг мреже последње генерације (SolarWinds 10) који даје потпуни увид у то шта се дешава на мрежи Факултета у сваком моменту.

Серверску инфраструктуру чини неколико десетина сервера марке Dell, сервери марке IBM и један кластер сервер марке Sun Microsystems.

Како би се наставном кадру омогућио рад инсталиран је сервер е-поште компаније Microsoft (Exchange сервер 2010). Почетком 2009. године, извршена је миграција са Exchange сервера 2007, на Exchange сервер 2010, због преласка Србије на нови домен (.rs) и тада је донета одлука да се пређе на сервер најновије генерације, који омогућава поред основних функција примања и слања е-поште и колаборацију кадрова, међусобно заказивање састанака, слање задатака кроз мрежу. На располагању су и мобилне технологије као што је PUSH, који омогућава потпуну синхронизацију мобилних уређеја са календаром, поштом, задацима који су на серверу. Оног момента када наставник прими е-пошту на серверу, порука буде прослеђена на мобилни уређај. Ову услугу мобилни оператери веома скупо наплаћују, док је наставном кадру Факултета на располагању потпуно бесплатно.

Током претходне три године, извршена је консолидација већег броја старих сервера који су виртуализовани и налазе се на серверима Факултета у виду виртуалних машина на платформи VMWare ESX која је повезана са системом за мониторинг мреже (слика 1).

Слика 1

У току су и завршни радови на обезбеђивању тзв. single sign on (SSO) приступа за све мрежне сервисе, при чему се ради на интеграцији Студентског информационог портала, бежичне мреже Факултета и система е-поште намењеног студентима, који се ради у сарадњи са компанијом Microsoft, под називом Live@edu. Предвиђено је да студент са једним корисничким именом и лозинком може приступити свим релевантним сервисима на Факултету, укључујући и

Студентски информациони портал, који је у надлежности Студентског парламента Електронског факултета у Нишу.

Рачунарско-информациони центар је обезбедио и вишеструке платформе за електронско учење и тренутно се ради на њиховој интеграцији у једну заједничку факултетску платформу за електронско учење. Центар је такође обезбедио платформу за document management system (Share Point 2010). То би у будућности требало да олакша комуникацију између служби Факултета и запослених на Факултету и разматра се увођење и електронског потписа као једне варијанте којом би се потписивала документа која су на Document Management систему. Да би у перспективи била извршена потпуна имплементација, потребно је порадити на пословним процесима институције, јер су технички предуслови створени, а платформа инсталирана.

Поред бежичне мреже унутар Факултета, која је обезбеђена на доњим спратовима, рачунски центар обезбеђује и бежичну везу за запослене који живе у насељу иза Факултета. Насеље је у потпуности покривено сигналом, као и неки делови испред Факултета, а дијаграм покривености се може видети на слици 2.

Слика 2

Рачунско информациони центар константно ради на унапређењу квалитета услуга и у сарадњи са Рачунским Центром Универзитета у Београду, у трећем кварталу 2011. године планира се прелазак на 10GB везу ка Београду и даље ка Мађарској. Такође се ради и на имплементацији IPv6 протокола услед сужења адресног простора који је тренутно на располагању.

О потребама студентске службе и финасијске службе такође брине рачунско нформациони центар. Све базе података и подаци о запосленима су такође у надлежности РИЦ-а.